Tukinetti

Tietoa maatalouden ja maaseudun yritysten rahoituksesta

Tässä osiossa esitellään maatalouden investointeihin ja tilanpidon aloitukseen sekä maaseudun yritysten rahoitukseen liittyviä asioita.

Maatalouden investointituet, nuoren viljelijän aloitustuki ja maaseudun yritystuet rahoitetaan Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmasta 2014 - 2020.

Osiota ylläpitää yritysasiantuntija Eeva Heikkinen Kainuun ELY-keskus maaseutupalvelut -yksikkö.

Maatalouden ja maaseudun yritysrahoituksen henkilöt Kainuun ELY-keskus maaseutupalvelut -yksikkö:

Tukien myöntämiseen liittyvät asiat:
Yksikön päällikkö Pekka Knuutinen, 0295 023 554, pekka.knuutinen@ely-keskus.fi

Maatalouden investointi- ja tilanpidon aloitustuki ja Neuvo2020 -tuki
yritysasiantuntija Eeva Heikkinen, 0295 023 539, eeva.heikkinen@ely-keskus.fi

Maaseudun yritystuet yritysasiantuntija Pauli Tervonen, 0295 023 586, pauli.tervonen@ely-keskus.fi

Leader -tuki maaseutuasiantuntija Tarja Moilanen, 0295 023 572, tarja.moilanen@ely-keskus.fi

Maaseudun tuettuun rakentamiseen ja yksikkökustannuksiin liittyvät asiat: rakentamisasiantuntijat Anna Rissanen, 0295 038 445, anna.rissanen@ely-keskus.fi ja Jorma Suzuki, 0295 038 110, jorma.suzuki@ely-keskus.fi

Tukien maksatus:, maksatusasiantuntijat Pirjo Kela, 0295 023 603, pirjo.kela@ely-keskus.fi ja Paavo Niemelä, 0295 023 613, paavo.niemela@ely-keskus.fi

Leader -toimintaryhmien henkilöstö:
Oulujärvi Leader
Elävä Kainuu Leader


Osion kuvat ovat Maaseutuverkoston kuvapankista.

Lukaseppa tästä uusin Vekkari -herää kehittämään!
Vekka on Kainuun ELY-keskuksen ja Leader -toimintaryhmien tiedouslehti 2018

Tutustu Kainuun ELY -keskuksen blogiin Kaikuja Kainuusta / Maaseutupalvelut -osio

Jaa tämä sivu

Henkilöstö
Eeva Heikkinen

Yritysasiantuntija / Kainuun ELY-keskus, Kalliokatu 4, 87100 Kajaani
0295 023 539
eeva.heikkinen@ely-keskus.fi

Aiheeseen liittyviä linkkejä